Patronat 4. edycji Carbon Footprint Summit 2023 butterfly effect

3 konsulaty w NordicHouse, Duński, Fiński i Islandzki objęły Patronatem 4. edycję szczytu klimatycznego – Carbon Footprint Summit 2023 butterfly effect zorganizowanego w dniach 17-18 października 2023 przez Carbon Footprint Foundation.

Szczyt zorganizowany był w Cricotece – niezwykłej przestrzeni muzeum i galerii twórczości Tadeusza Kantora. Siedziba to awangardowe połączenie dwóch budynków – zabytkowej elektrowni i nowoczesnej konstrukcji bryły. Projekt nawiązuje do rysunku Kantora i został nagrodzony za stworzenie przestrzeni publicznej będącej sceną i widownią jednocześnie – miejscem nieustannego spektaklu, gdzie zostają zlikwidowane granice między aktorem, a widzem. To właśnie Cricotekę Fundacja Carbon Footprint wybrała, jako przestrzeń ekologicznej integracji i dialogu o klimacie.

butterfly effect (efekt motyla) to motyw główny szczytu i jest związany z tak zwaną teorią chaosu w matematyce. Suma pojedynczych działań ma globalne znaczenie, a każdy, nawet z pozoru mało ważny wybór ma ogromny wpływ. Działamy, jako jeden system, w którym wszystko jest od siebie zależne, a każdy z nas, “trzepocząc skrzydłami” może uruchomić zmianę. Czwarta edycja cfsskupia się na szukaniu wzajemnych zależności – uświadomieniu sobie, że nasze działania niosą skutki – zarówno te dobre, jak i te złe.

Wydarzenie skierowane było do świata biznesu, środowiska naukowego i akademickiego, organizacji NGO, do liderek, liderów, działaczy i działaczek oraz wszystkich, których interesują kwestie ekologii i zmian klimatu oraz chcą mieć wpływ na bieg zdarzeń.

Pierwszego dnia, 17 października odbyła się krakowskaa odsłonea znanego formatu TEDx NadwiślańskaSt, która zaprezentowała premierowe wystąpienia niezwykłych mówców, między innymi Weroniki Marczuk z Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy, Dawida Zielińskiego z Columbus Energy, dr Katarzyny Bąkowicz z SWPS czy Pawła Grabiasa, Youtubera znanego jako Rock Your English.

 

Drugiego dnia – 18 października odbyła się konferencja klimatycznaa – prelekcje oraz panele dyskusyjne z obszarów tematycznych: śladu węglowego, offsetu emisji, nowoczesnej energetyki oraz zielonej odbudowy Ukrainy, w których udział wzięli m.in. Jakub Wiech z Energetyka24, Ewa Całus z UMK, Tomoho Umeda z Hynfra, Katarzyna Kojzar z OKO.press, Szymon Kowalski z PSEW, Paulina Tarczyńska z Fakro czy Kinga Jurga z Pulsu Biznesu.

 

Carbon Footprint Summit 2023 to także Eco+Tech Hackathon we współpracy z Kraków Miastem Startupów i Columbus Energy; Open Mic Stage – specjalna przestrzeń dla młodych w partnerstwie z Open Future International School. To wreszcie eko kino czyli inicjatywa przygotowana w kooperacji z Fundacją Green Festival, twórcą sześciu edycji BNP Paribas Green Film Festival.

 

 

 

 

Carbon Footprint Foundation jest pierwszą fundacją w Europie Środkowej, która podjęła tematykę śladu węglowego na tak dużą skalę. Swoją misję realizuje poprzez dostarczanie merytorycznych treści, autorskich narzędzi kalkulacyjnych i certyfikujących. Wspiera biznes w dekarbonizacji, bada ślad węglowy, wydaje rekomendacje oraz szkoli ze zrównoważonego rozwoju. Organizuje szczyt klimatyczny Carbon Footprint Summit.

Udowadnia, że ochrona klimatu i neutralność klimatyczna nie stoją na przeszkodzie rozwoju gospodarczego, a wyznaczają jego nowe, zrównoważone kierunki. Dąży, by jak najwięcej przedsiębiorstw badało swój ślad węglowy, raportowało emisje i redukowało je. Mimo, że ochrona środowiska jest obecna w dyskursie społecznym już od trzech dekad, widzi potrzebę poszerzania świadomości ekologicznej i wspólnego przeciwdziałania katastrofie klimatycznej.

misja
budowanie świadomości na temat śladu węglowego, bo wiemy, że ekologia opłaca się każdemu i wszystkim.

wizja
wspieramy zieloną transformację, bo chcemy zostawić po sobie tylko dobry ślad.