Wizyta Ambasadora Islandii w NordicHouse

14 marca 2024 NordicHouse odwiedził Hannes Heimisson – ambasador Islandii w Polsce, Ukrainie, Bułgarii i Rumunii z siedzibą w Warszawie. Celem odwiedzin było nawiązanie bliższych kontaktów z NordicHouse, a zwłaszcza zbadanie możliwości promocji współpracy handlowej pomiędzy Polską i Islandią za pośrednictwem NordicHouse. Podczas spotkania partnerzy omówili wspólne angażowanie się w projekty związane z ochroną środowiska oraz odnawialnią energią, zwłaszcza w zakresie wykorzystania energii z elektrowni wodnych i geotermalnych.

Islandia jest światowym liderem pod względem pozyskiwania energii z OZE i raczej mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie utraciła swoją pozycję na rzecz innego kraju. Istnieją dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. Pierwsza z nich wiąże się z poziomem uzyskanych obecnie przez Islandię wyników. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (ang. International Energy Agency – IEA), już kilka lat temu (2018) energia elektryczna produkowana na wyspie pochodziła prawie w całości ze źródeł odnawialnych. Drugą przyczyną jest położenie i związane z nim uwarunkowania hydrograficzne i geologiczne wyspy.

W Islandii energia produkowana jest w zasadzie w 100% ze źródeł odnawialnych. Energia elektryczna pochodzi z elektrowni wodnych (około 73%) oraz geotermalnych (27%). Energia cieplna pochodzi natomiast głównie z elektrowni geotermalnych (około 85%). Godnym zauważenia jest fakt, że tylko 4,5% wyprodukowanej energii elektrycznej w Islandii zużywają gospodarstwa domowe. Reszta wyprodukowanej energii (około 77%) służy głównie do napędzania przemysłu (hut aluminium i fabryk żelazokrzemu). Pozostała ilość energii użytkowana jest przez inne gałęzie przemysłu, rolnictwo, media oraz działalność usługową publiczną i administracyjną.

Po spotkaniu w NordicHouse abasador Hannes Heimisson oraz konsul Janusz Kahl z spotkali się w Collegium Novum z przedstawicielami Uniwersytetu Jagiellońskiego prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorotą Malec oraz dziekanem Wydziału Filologicznego UJ prof. Władysławem Witaliszem.

Dziekan Wydziału, prof. Witalisz, podkreślał, że na Uniwersytecie jest wyraźne zainteresowanie nauką języka islandzkiego. Towarzysząca ambasadorowi Emiliana Konopka – oficer w ambasadzie wspomniała, że powodzeniem cieszą się także przekłady z języka islandzkiego na polski.

Jak zaznaczyła prof. Dorota Malec, Uniwersytet Jagielloński łączy dobra współpraca z uczelniami islandzkimi, a sam kraj staje się coraz częściej celem wyjazdów studentów i pracowników UJ. Hannes Heimisson wyraził przekonanie, że dobra współpracy dotyczy przede wszystkim wymiany doświadczeń na poziomie międzyludzkim, a Polskę i Islandię łączy także historia polskiej emigracji – obecnie Polacy coraz częściej osiadają na wyspie, na którą przybywają głównie w celach zarobkowych. – W tej chwili mamy już Islandczyków polskiego pochodzenia – dodał ambasador.

Uczestnicy spotkania, w tym konsul generalny Janusz Kahl zgodzili się, że istotne jest także wspólne zaangażowanie w tworzenie i rozwijanie wielu międzynarodowych uniwersyteckich sieci i stowarzyszeń, projektów badawczych czy też wymiany bilateralnej lub programu Erasmus+. Ponadto ważną rolę pełnią również istniejąca współpraca w zakresie nauk medycznych z Collegium Medicum oraz z Wydziałem Chemii UJ.

Hannes Heimisson wyraził przekonanie, że stosunki polsko-islandzkie będą się rozwijały jak najlepiej, a następnie zasugerował, że być może należy też zadbać o więcej spotkań islandzkiej młodzieży z ich polskimi rówieśnikami, zwłaszcza, że istnieje możliwość odbywania lotów czarterowych między oboma krajami.

Bezpośrednio po spotkaniu dyplomaci udali się do Collegium Maius, a następnie odbyło się zaplanowane wcześniej spotkanie z przedstawicielami kadry akademickiej oraz studentami Wydziału Filologicznego UJ.